Jsou zesílené pneumatiky řešením pro štěrkové cesty? 

Často na dovolené potkáváme, například na Chorvatských ostrovech, cesty sypané štěrkem a kamením. Případné proražení pneumatiky na takovémto místě je zcela jistě nejen mojí noční můrou.

Co tedy můžeme udělat, abychom nebezpečí minimalizovali..

Kromě opatrné jízdy po takovémto povrchu, která je snad samozřejmá, je důležité mít pneumatiky správně nahuštěné. Pokud Vaše vozidlo nemá systém kontroly tlaku v pneumatikách, měli byste tlak sami kontrolovat přibližně každé tři týdny. A, samozřejmě, před delšími cestami. Například před cestou na dovolenou do zahraničí.

Setkal jsem se s otázkou, zda by na takovouto cestu-necestu byla přínosem pneumatika se zesílenou bočnicí. Principielně je tato pneumatika, označovaná XL (extra load), určena pro vozidla, která jezdí často hodně naložená. Pneumatika má vyšší nosnost.

Nicméně je skutečností, že má zesílenou bočnici a tak by měla i lépe odolávat případnému poškození z boku. Není to však pneumatika určená speciálně na nezpevněné cesty. Na tyto účely jsou offroadové pneu, ale ty zase nejsou vhodné na delší cestování po silnici. 

Takže doporučuji zkontrolovat tlak v pneu, po štěrkové a kamenité cestě jet co nejopatrněji a pečlivě vybírat nejlepší stopu.

Hodně štěstí.