Jak používat klimatizaci, abychom zbytečně nezvyšovali spotřebu a hlavně si nepřivodili zdravotní komplikace.

Známe řidiče, kteří, přestože klimatizaci v autě mají, se v létě raději v autě potí, než aby ji zapnuli. Jejich argumentem je často zvýšení spotřeby při zapnuté klimatizaci. Je to sice pravda, ale ne ve všech případech. Například větrání za jízdy otevřenými okénky, což bývá alternativa k puštění klimatizace, zvyšuje spotřebu také. A při jízdě rychlostí 90 km/h dokonce víc než klimatizace puštěná téměř naplno. Rovněž zapínání klimatizace vždy jen na chvíli není optimální řešení. Většinou posádku jenom krátkodobě ochladí chladný vzduch mířící přímo na tělo. Toto je přímo recept jak si uhnat nachlazení.

Jak tedy používat klimatizaci?

Před nástupem do rozpáleného auta doporučujeme otevřít všechny dveře a to nejhorší teplo takto vypustit ven. Po nastoupení a nastartování je dobré ještě nechat působit přírodní síly a na chvíli nechat stažená okénka. Tím se prouděním vzduchu interiér trošku ochladí. Po chvíli je možno už okna zavřít a spustit klimatizaci. Nedoporučujeme ji však používat bezhlavě. Příliš nízká nastavená teplota jednak vyžaduje neustálý běh kompresoru na plný výkon, což má vliv na spotřebu., Rovněž pro lidský organizmus příliš nízká teplota v autě představuje riziko teplotního šoku v případě opuštění auta a opětovného návratu.

Klimatizace by měla být nastavena na teplotu maximálně o sedm stupňů nižší než je venkovní teplota. Snižovat teplotu doporučujeme postupně. Rovněž před koncem cesty je dobré tělo na vystoupení z auta, a s tím související změnu okolní teploty, připravovat postupně. Tedy přibližně půl hodiny před plánovaným dojezdem do cíle začít teplotu v interiéru auta postupně zvyšovat.

Na závěr doporučujeme klimatizaci na chvíli úplně vypnout a nechat běžet jenom ventilaci. Tím se vzduchové průduchy zbaví vlhkosti a zabráníte vzniku plísní.

A nezapomínejte, že klimatizace potřebuje kontrolovat, čistit, dezinfikovat a doplňovat.

Servis klimatizací poskytují obě naše provozovny. Stačí zavolat.