Zimní či letní, to je oč tu běží.

Kdy přezout na zimní pneumatiky nám zákonodárci prozíravě určili zákonem 133/2011 Sb. Co však s přezutím na léto? Tady musí každý motorista rozhodnout sám. Podle našich zkušeností to řeší různí řidiči různě. Někteří se řídí podle zákona a zimní pneumatiky nechávají na autě jen po zákonem stanovenou dobu, kdy zimní obutí musí být. Jiní si zákon vykládají tak, že pokud není nařízeno přezout na letní, tak to nedělají a jezdí na zimních gumách celoročně. Někteří zimní pneumatiky takzvaně „dojíždějí“, protože hloubka dezénu už neodpovídá požadavkům na zimu, ale v létě ještě stačí. A pak existuje skupina řidičů, kteří používají zdravý rozum a na základě informací, které mají nebo nastudovali, rozhodují o přezutí na letní pneumatiky sami.

 

Nevýhody používání zimních pneumatik jsou obecně známé, takže jenom heslovitě:

·         delší brzdná dráha na suchu

·         nižší přilnavost

·         horší ovladatelnost

·         vyšší hlučnost

·         vyšší spotřeba a tedy vyšší produkce spalin a výfukových plynů

·         rychlejší opotřebovávání.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že přezutí na letní pneumatiky je dobrý nápad. A to ze tří důvodů: bezpečnost, ekonomičnost, ohled na životní prostředí.

 

Co tedy při rozhodování o přezutí na letní pneumatiky brát v potaz?

Určitě hraje roli, kde budeme vozidlo používat. Jinak bude hodnotit situaci člověk bydlící v horách a jinak obyvatel například Jižní Moravy.  Některé řidiče ještě možná čeká nějaký výlet za lyžováním do vyšších hor, takže i plány je třeba uvážit.

Další faktor je, kolik toho najezdíte. Pokud používáte auto sporadicky a většinu času stojí v garáži a je připraveno jen „kdyby něco“, tak určitě nebudete přezouvat hned, jak se teploty dostanou nad 7 stupňů.

 

Přejeme Vám štěstí při rozhodování, a aby Vás příroda nezaskočila. Pokud byste chtěli svoje rozhodování s někým prodiskutovat, obraťte se na naše pracovníky. Rádi Vám poradí.