Aktuálně se k nám snad konečně dostává opravdová zima. Pro milovníky zimních sportů je to radostná a očekávaná doba. Pro řidiče však zimní počasí přináší i složitější situace na cestách. Kluzké vozovky a snížená viditelnost vyžadují trochu jiné zacházení s plynem a brzdou než sucho a jasno.

Pokusili jsme se trochu shrnout jak se na kluzkých silnicích chovat.

1. snažte se jezdit co nejplynuleji

Plynulá a jemná práce s volantem i pedály by měla patřit k základním návykům každého řidiče. Jakýkoliv prudký pohyb může způsobit, že se auto „utrhne“. Nespoléhejte na asistenční systémy svého auta. Například pokud šlápnete prudce na brzdu, zabrání ABS zablokování kol, ale pokud budete brzdu stlačovat plynule i když důrazně, bude brždění efektivnější. Schválně si to někde na bezpečném místě vyzkoušejte.  

2. sledujte provoz daleko před sebou a předvídejte

Pokud se při jízdě soustředíte pouze na auto před sebou, budete reagovat pouze na jeho chování. Na kluzké vozovce je na všechny manévry potřeba více času a místa, takže když začnete reagovat teprve na rozsvícená brzdová světla auta před vámi, je už většinou pozdě. Pokud však budete sledovat i situaci před před sebou jedoucím autem, můžete reagovat daleko dříve. Když budete vědět daleko dopředu, co se na silnici děje, nebudete skoro vůbec potřebovat brzdu a můžete pohodlně dodržovat první poučku o maximálně plynulé jízdě bez zbytečných akcelerací a zpomalování.

3. počítejte s tím, že na všechny manévry budete potřebovat více času

Je jasné, že v zimě se podmínky na silnici mění prakticky s každým kilometrem, mějte to neustále na paměti a nechte si od ostatních řidičů více místa nejen kvůli sobě, ale i kvůli jejich případným chybám. Dodržování bezpečné vzdálenosti není jen výmysl dopravních expertů. Rovněž stojí za to, si, ve chvíli kdy to situace umožňuje, zkusit, jak na tom s trakcí jste. Jde to buď bržděním, nebo akcelerací.  

4. neperte se svým autem

Když jedete v hlubokém sněhu nebo vyjetých kolejích, má auto tendenci trochu „tancovat“. Nesnažte se každý drobný náznak uklouznutí hned silou přeprat. Auto má tendenci držet směr, který mu určujete volantem. Kromě toho je důležité si uvědomit, jak jsou konstruovány pneumatiky. Všechny jsou konstruovány tak, aby měly nejlepší trakční vlastnosti v přímém směru. Chcete-li po nich změnu směru (otočením volantem), jejich trakční schopnosti klesají. Tuto jejich vastnost doporučujeme mít na paměti i pokud je potřeba udělat vyhýbací manévr. Před překážkou se snažte kola držet v přímém směru a brzdit, následně brždění zmírněte, proveďte změnu směru a pak zase brzděte. Brždění i vyhýbání bude účinnější.

5. buďte připraveni na všechny možnosti

Na každou cestu buďte dobře vybaveni. Pohonné hmoty plánujte tak, abyste v případné zácpě neměli strach nechat motor běžet a topit si. Mějte s sebou případně deky a teplé nápoje, pokud by nesjízdnost silnice byla delší. A hlavně: pokud vyjíždíte v zimě, je samozřejmostí mít auto v perfektním stavu. Dobré zimní pneumatiky s dostatečným vzorkem jsou naprosto NEZBYTNÉ.

 

Nebojte se zajet si k nám a nechat si pneumatiky zkontrolovat. Rovněž Vám dolijeme nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů a zkontrolujeme kapalinu v chladiči.

AutoHorák Vám přeje šťasnou a bezpečnou cestu.